Wysyłając maila do urzędu, czy logując się do bankowego konta nie zastanawiamy się nawet jak bardzo Internet zmienił sposób, w jaki funkcjonujemy na co dzień. Rozpowszechnienie się korzystania z sieci jest jednym z czynników, które miały największy wpływ na kształt znanych nam stosunków społecznych. Międzynarodowy dzień Internetu to doskonały moment, aby zerkając wstecz, dostrzec zarys współczesności.
Za oficjalny początek Internetu w Polsce przyjmuje się grudnień 1991 roku. Miało to miejsce niemal 23 lata temu. Jednak dopiero w 1992 roku, w zakamarkach instytutów naukowych, powstała pierwsza polska strona internetowa. Kiedy w 1997 roku – wraz z początkiem komercyjnego internetu w Polsce – w Szczecinie powstała firma home.pl (wtedy jeszcze pod nazwą HomeNet.pl), cały światowy Internet liczył sobie około 100 tysięcy stron WWW. Od tego czasu bardzo dużo się zmieniło. Znacznie więcej, niż liczba zaparkowanych domen, którą szacuje się obecnie na około 1 miliard.
Internet to przede wszystkim, niemal nieograniczony dostep do informacji – niezwykle rozbudowana elektroniczna encyklopedia – poszerzona do granic, o których nawet nie śniło się twórcom idei połączenia komputerów w zdecentralizowaną sieć.
„Codziennie, w internecie, w mgnieniu oka, miliony użytkowników sieci znajdują odpowiedzi na przeróżne pytania – począwszy od lokalizacji okolicznego warsztatu szewskiego, przez przepisy kulinarne, historię konkretnych wydarzeń, a nawet sens życia.” – powiedziała Sylwia Zawadzka z home.pl – „W świecie bez Internetu, zdobycie tych informacji zajełoby godziny, a może nawet dni lub miesiące. Wymagałoby przeanalizowania zasobów bibliotek i zasięgnięcia opinii autorytetów. Teraz wystarczy kilka kliknięć myszką.”
Internet to jednak nie tylko strony WWW i elektroniczna encyklopedia. To także mobilna i internetowa bankowość, pozwalająca na korzystanie z możliwości usług bankowych przy pomocy terminali, takich jak komputer stacjonarny, laptop, czy wreszcie smartfon. Rozwiązanie to nie tylko zmniejsza wielkość obiegu papierowych dokumentów, ale przede wszystkim skraca czas oraz dystans między właścicielem konta, a bankiem.
Zdalna kontrola finansów pozwala z kolei na dokonywanie płatności przez Internet – przelewem lub za pomocą karty bankowej. Umożliwia tym samym dokonywanie zakupów w sklepach odległych o setki, a nawet tysiące kilometrów, bez konieczności stawiania się tam osobiście.
Rozwinięciem tej koncepcji jest e-commerce, czyli rynek, w którym udział biorą sklepy prezentujące swoją ofertę właśnie w Internecie. To jednak nie tylko ułatwienie rozumiane jako oszczedność czasu, ale także zyskanie dostępu do szerszego asortymentu – z punktu widzenia kupującego – lub sięgnięcie poza ograniczenia lokalnego rynku – z perspektywy sprzedającego.
„Jeszcze 20 lat temu, o sukcesie w handlu w dużej mierze decydowała dobra lokalizacja. Obecnie, nawet niewielki sklep, znajdujący się na uboczu może przynieść krocie, jeśli, np. korzystając z platformy clickshop.pl, udostępni swoją ofertę w Internecie.” – powiedział Paweł Skarżyński z home.pl – „Dzięki e-commerce – gałęzi gospodarki powstałej wraz z upowszenieniem się Internetu, biznes można robić z prawie każdego miejsca na świcie. Wystarczy połączenie z siecią.”
Przekonanie to potwierdzają dane, z których wynika, że aż 46 proc. Polaków dokonało zakupu przez Internet. Dotychczasowy, dynamiczny rozwój e-handlu w Polsce wskazuje, że wartość tego rynku jeszcze w tym roku przekroczyć może 30 mld zł, co oznaczałoby prawie 6-proc. udział w sprzedaży detalicznej w ogóle. Nie bez przyczyny – stworzenie Internetu – tuż obok wprowadzenia telefonii komórkowej, powszechnie uznawane jest za jedne z najbardziej rewolucyjnych wydarzeń w świecie technologii w ostatnich dziesięcioleciach.
„Nie ma wątpliwości, co do tego, że Internet w olbrzymim stopniu zmienił sposób, w jaki żyjemy – w jaki pracujemy, prowadzimy firmy, wydajemy zarobione pieniądze, uczymy się, odpoczywamy i komunikujemy się ze sobą.” – powiedział Darek Kowalski z home.pl – „Świadomości tej towarzyszy jednak przeczucie, że to dopiero początek rewolucji. Cieszymy się, że home.pl bierze w niej udział, ogrywając ważną rolę w polskim Internecie.”
dostarczył infoWire.pl