Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2014-11-27

A A A POLEĆ DRUKUJ

Nowe technologie = praca przyszłości. Jak zaplanować karierę w IT od A do Z?

150x110

Gdyby Mikołaj Kopernik żył w naszych czasach, prawdopodobnie zrewidowałby swoją teorię heliocentryczną. Prawda jest bowiem taka, że świat kręci się dziś wokół nowych technologii. Stan ten odzwierciedla sytuacja na rynku pracy, który potrzebuje coraz większych ilości inżynierów. Karierę w IT warto więc zacząć programować jak najwcześniej – jak to zrobić, podpowiada Konrad Piekarski, Group Manager w firmie Mobica.

Kiedy warto podjąć pierwsze próby programowania?

Naturalnie im wcześniej zaczniemy przygodę z tworzeniem kodu, tym lepiej. Nie trzeba się jednak przy tym rzucać od razu na głęboką wodę i studiować rozbudowane języki programowania. Wielu dzisiejszych programistów swoje zainteresowanie technologiami zaczynało rozwijać już w szkole średniej – to dobry moment, który pomoże nam też określić, czy faktycznie chcemy się tym zajmować w przyszłości. Choć zajęcia z informatyki traktowane są przez polskie szkoły dość różnie, to istnieje wiele pakietów edukacyjnych uczących samej idei programowania na podstawowym poziomie – np. opierając się na łączeniu symbolicznych bloków funkcyjnych, a nie pisaniu samego kodu. Szkoła średnia, studia – to moment optymalny, jako że późniejsza praca zawodowa może nam zabrać czas na naukę.

A zatem skąd czerpać cenną wiedzę? Czy studia informatyczne to konieczność, by odnaleźć się w świecie komercyjnego IT?

Wiedzę najprościej czerpać z internetu. Przy obecnym dostępie do informacji znalezienie odpowiednich programów i samouczków nie powinno stanowić problemu. Na późniejszym, bardziej zaawansowanym etapie przyda się pomoc kogoś doświadczonego, jednakże fora dyskusyjne też są rozwiązaniem. Studia informatyczne nie są koniecznością, znam wielu świetnych programistów którzy nie ukończyli studiów. Kierunki informatyczne znacznie jednak ułatwiają rozwój kariery – uczą nie tylko teorii związanej z samym programowaniem, ale też odpowiedniego podejścia, myślenia abstrakcyjnego oraz kreatywnego rozwiązywania problemów. Można być swietnym programistą bez studiów, ale żeby to osiągnać, potrzebujemywiele samozaparcia, dyscypliny i typu osobowości, który określiłbym mianem "samouk".

Jakie umiejętności szczególnie warto rozwijać w szkole średniej i na studiach? Czy matematyka i język angielski wystarczą?

Matematyka wyrabia specyficzny sposób myślenia, który umożliwia rozwiązywanie abstrakcyjnych, często spotykanych w pracy programisty problemów. Angielski to także podstawa – po pierwsze dlatego, że same języki programowania korzystają z mowy Szekspira, po drugie – narzędzia i dokumentacja także zapisywane są w tym języku. Angielski to także język branży. Jako że w Mobice rozwijamy projekty międzynarodowe, trzeba go znać przynajmniej na poziomie komunikatywym bądź dobrym, aby mieć pełne możliwości rozwoju. Wbrew pozorom, nie powinno się też bagatelizować innych przedmiotów humanistycznych. Zdolności, jakie nabywamy dzięki nim, często pomagają w sprawnej komunikacji i zarządzaniu zespołem. Pamiętajmy, że praca z maszynami to tylko część tego świata. Koniec końców wszyscy jesteśmy ludźmi i musimy się ze sobą porozumieć.

Jakich języków programowania szczególnie warto się uczyć?

Trudno jednoznacznie wskazać na konkretny język programowania czy też technologię. Wiele zależy od aktualnych wymagań rynku, a także indywidualnych zainteresowań każdej osoby. Na początek na pewno warto opanować języki C i C++. Wielu programistów wybiera później język Java, ze względu na jego popularność oraz możliwości zawodowe, jakie daje. Poza tym istnieje jeszcze mnóstwo języków pochodnych, funkcjonują także języki skryptowe, umożliwiające m.in. tworzenie stron internetowych (np. HTML5, PHP) – także one oferują programiscie bardzo szeroki wachlarz możliwości. Opanowanie wspomnianych C i C++ wydaje się jednak na początku najważniejsze.

Czy wszechstronność to pożądana przez pracodawców cecha?

Wszechstronność to cecha bardzo pożądana, ale podobnie jak wszystko – w rozsądnych granicach. Przesadna uniwersalność może oznaczać brak jakiejkolwiek specjalizacji, a jak wiadomo – jeśli ktoś zna się na wszystkim, to nie zna się na niczym. Warto opanować jeden język programowania lub technologię na bardzo dobrym poziomie. Znajomość dodatkowych języków, przynajmniej na poziomie podstawowym, będzie dodatkowym atutem.

Ile czasu średnio zajmuje nabycie wprawy w jednym języku programowania?

Opanowanie jednego języka na średnim poziomie zajmuje około roku. Poznanie podstaw, umożliwiających pisanie prostych programów to okres od około jednego do trzech miesięcy. Oczywiście wcześniejsza znajomość jakiegokolwiek innego języka programowania pomaga znacząco skrócić ten czas.

Czy praca w IT to tylko programowanie? Kogo potrzebują firmy informatyczne?

IT to bardzo szerokie pojęcie. Programowanie jest bardzo ważnym, ale nie jedynym kawałkiem tego ciasta. Firmy działające na rynku to skomplikowane machiny. Potrzebują więc też kadry zarządzającej, testerów jakości oprogramowania czy osób odpowiedzialnych za integrację komponentów, które dopilnują, że części wcześniej niezależne będą funkcjonować jako jedna całość. Nie wolno też zapominać o bardzo ważnych jednostkach, dzięki którym tryby machiny mogą się obracać, takich jak działy kadr, administracji, sprzedaży czy marketingu. Możliwości jest bardzo wiele i wiedza informatyczna nie zawsze jest wymagana.

Jakie cechy powinien zatem prezentować idealny kandydat na pracownika?

Na pewno liczy się wiedza, dobra znajomość swojego fachu i narzędzi w nim wykorzystywanych. To są podstawy, ale nie jedyne i ostateczne kryteria oceny. Sumienność, zaangażowanie i odpowiedzialność – to cechy bardzo cenione przez pracodawców. Ponieważ w branży panują dość specyficzne, pozbawione sztywnych reguł formy relacji pomiędzy pracownikami, nie bez znaczenia pozostaje też typ osobowości i... poczucie humoru.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS