Podpisy złożono w obecności przedstawicieli zarządów Story Enso i Energi Elektrownie SA oraz wójtów ościennych gmin, przez których tereny może przebiegać obwodnica. – To wynik konkretnej współpracy wszystkich szczebli samorządów, największych ostrołęckich firm planujących potężne inwestycje oraz strony rządowej – powiedział prezydent Janusz Kotowski – wpisanie obwodnicy do rządowego programu stwarza realne szanse jej powstania w ciągu kilku najbliższych lat , a nie dziesięcioleci.
Obwodnica jest niezbędna ze względu na realizację dużych inwestycji, sięgających kwoty 9 miliardów złotych, w regionie ostrołęckim – stwierdził Jacek Kozłowski – To strategiczny obszar na północnym Mazowszu , przez który przebiega międzynarodowy szlak komunikacyjny, a jego modernizacja jest kluczowa nie tylko dla sprawnego tranzytu , ale i bezpieczeństwa mieszkańców. Mogę już dziś zapewnić, że podpisywany dokument uzyska poparcie ministrów Infrastruktury i Gospodarki -.
Wpisanie obwodnicy do rządowego programu to pierwszy konkretny krok przybliżający nas do rozwiązania problemów komunikacyjnych miasta i powiatu – dodał Stanisław Kubeł – przez nasze gminy przebiega tak duży ruch tranzytowy, że wymaga on już uregulowania na szczeblu krajowym. Obwodnica pozwoli na bezpieczne funkcjonowanie ruchu podmiejskiego i zapewni skuteczne rozwiązania transportowe ostrołęckim zakładom.
Swoje wsparcie w postaci poniesienia kosztów inwentaryzacji przyrodniczej zapewniły już wcześniej Stora Enso i Energa. Wpisanie obwodnicy do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015 stwarzałoby szanse na jej rozpoczęcie w roku 2014. Jednak do tego czasu muszą zostać przygotowane wszelkie sprawy dokumentacyjne oraz zarezerwowane w budżecie państwa pieniądze na tę inwestycję.