Jak bezpiecznie kupić bilet lotniczy przez Internet? Porady specjalistów tripsta.pl

150x110

Branża turystyczna jest od dawna liderem w sektorze handlu elektronicznego. Od lat e-turystyka wyznacza trendy w płatnościach internetowych, które następnie rozprzestrzeniają się na inne branże. Tripsta.pl, największe internetowe biuro podróży w Południowo-Wschodniej Europie, zdradza sekrety zarządzania systemami płatności oraz udziela kilku porad na temat zakupu biletów lotniczych przez Internet.

Według najnowszych ekspertyz przed 2020 rokiem to właśnie w branży turystycznej płatności internetowe będą najpopularniejsze spośród wszystkich form zakupu[1]. Oznacza to z jednej strony, że turystyka należy do najbardziej perspektywicznych sektorów dla handlu elektronicznego. Bez wątpienia płatności internetowe stanowią konieczność w dzisiejszym świecie. Z drugiej jednak strony, trend ten wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Przedsiębiorcy muszą włożyć ogromny wysiłek, aby transakcje były nie tylko proste dla klientów, ale przede wszystkim bezpieczne.

Użytkownicy często zastanawiają się, jakiego rodzaju informacje zbiera strona internetowa. W przypadku internetowych biur podróży są to najczęściej anonimowe dane zbiorcze lub dane użytkownika. W tym pierwszym przypadku biuro może sprawdzić np. dane demograficzne (grupa wiekowa, płeć, lokalizacja), technologiczne (użyte urządzenie, operator sieci, przeglądarka, rozmiar ekranu) czy źródło ruchu sieciowego.  Jeśli chodzi o dane użytkownika, firmy śledzą głównie aktywność na stronie, czyli wejścia na stronę, wyszukiwania, każdą czynność wykonaną na stronie (użycie filtrów, zaznaczanie i odznaczanie opcji) itd. Ponadto z myślą o lepszej i bardziej spersonalizowanej komunikacji z klientami internetowe biura podróży zbierają informacje na temat wyszukiwanych tras, dat podróży itp. Gromadzone są także dane  dotyczące zakupów (elementy zamówienia: loty, bilety, ubezpieczenie i inne opcje dodatkowe, rodzaj płatności) oraz dane osobowe (imiona, nazwiska, daty urodzenia wszystkich pasażerów).

W 2015 roku biuro tripsta sprzedawało średnio 389 biletów na godzinę. Rekord padł 30 września, kiedy użytkownicy kupili w ciągu jednej doby 7 801 biletów. Ponieważ serwis działa w ponad 45 krajach i notuje roczny przychód w wysokości ponad 500 mln euro, musi spełniać branżowe wymogi w zakresie bezpieczeństwa, aby chronić siebie i klientów. Zadanie to należy do wyspecjalizowanego zespołu tripsta, który stworzył i zarządza firmowymi systemami płatności oraz zabezpiecza transakcje przed oszustwami.

– Płatności na naszej stronie odbywają się na podstawie licencji bezpieczeństwa PCI-DSS. Tego rodzaju licencja wymagana jest od każdego przedsiębiorcy przetwarzającego płatności internetowe. Ponadto na naszej stronie wykorzystujemy metody autoryzacji transakcji w standardzie 3D Secure. Są to systemy Verified by Visa i SecureCode Mastercard, które dodatkowo wymagają podania kodu zabezpieczającego karty kredytowej, jeśli karta działa w tym standardzie – komentuje Christos Georgousis, dyrektor tripsta ds. rozwiązań płatniczych i zwalczania oszustw.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu biletów przez Internet? Zespół tripsta przygotował kilka wskazówek.

 

[1] https://skift.com/2016/06/30/4-charts-showing-growth-of-online-and-mobile-travel-bookings-by-2020/


dostarczył infoWire.pl