SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kablówki muszą udostępniać infrastrukturę konkurentom. UKE podjął ostateczną decyzję

Urząd Komunikacji Elektronicznej podtrzymał swoją poprzednią decyzję o wprowadzeniu obowiązku udostępniania przez operatorów kablowych ich infrastruktury konkurencyjnych podmiotom. Wcześniej w ramach konsultacji kablówki oraz PIKE nie kryły swojego krytycznego stosunku do tego rozwiązania.

W styczniu 2019 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął konsultacje w sprawie nowych przepisów dotyczących infrastruktury kablowej w budynkach.

Decyzje planowane przez regulatora dotyczyły największych dostawców usług kablowych działających na naszym rynku - Netii, UPC Polska, Multimedia Polska, Vectry, Inei i operatora Toya.

W praktyce regulacje oznaczały, że najwięksi operatorzy posiadający własne okablowanie w konkretnych budynkach będą musieli udostępnić je odpłatnie swoim potencjalnym konkurentom oferującym usługi związane z nadawaniem telewizji czy przewodowym dostępem do internetu.

UKE podtrzymuje decyzję

W połowie maja ub.r. ówczesny prezes UKE Marcin Cichy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wydał decyzję dotyczącą „zapewnienia dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej w zakresie kabli telekomunikacyjnych w budynkach wielorodzinnych”.

Regulator uwzględnił niektóre sugestie operatorów, jednak w najważniejszych postanowieniach nowe regulacje pozostały bez zmian w porównaniu z początkowym projektem.

Zgodnie z procedurą operatorzy mieli prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w drugiej instancji do prezesa UKE lub sądu, i zainteresowane podmioty skorzystały z tej pierwszej możliwości.

Teraz UKE poinformował że 22 stycznia br. wydał ostateczne decyzje regulacyjne określające warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury kablowej w budynkach mieszkalnych. Zdaniem regulatora zwiększą one konkurencję między operatorami oraz ułatwią dostęp konsumentów do usług telekomunikacyjnych.

Jak wyjaśnia urząd dotychczas operatorzy kablowi w znikomym stopniu udostępniali konkurentom nieużywane kable telekomunikacyjne lub dyktowali wysokie opłaty - średnio 22-26 zł w przypadku udostępnienia abonenckich kabli światłowodowych. W konsekwencji często dochodziło do dublowania infrastruktury, co podnosiło koszty dotarcia do konsumenta.

Według UKE wprowadzone zmiany, poprzedzone ponad półrocznym okresem przygotowawczym dla operatorów zapewniają: obowiązek udostępniania nieużywanych kabli, prosty sposób dostarczenia usługi do użytkownika końcowego oraz minimalizację zjawiska duplikacji infrastruktury telekomunikacyjnej.

- Regulacje zwiększą konkurencję między operatorami, przyczynią się do zmniejszenia kosztów świadczenia usług, umożliwią inwestycje w innych obszarach i przyspieszą rozpoczęcie świadczenia usług dla konsumentów – stwierdza UKE w komunikacie.

UKE w ogniu krytyki

Od momentu pojawienia się projektu nowych regulacji związanych z infrastrukturą kablową operatorzy nie kryli swojego krytycznego stosunku do nich. W wypowiedziach dla Wirtualnemedia.pl podkreślali, że zapowiedziana decyzja dyskryminuje wybrane podmioty narażając je na straty, zaś sama regulacja jest zbędna, bowiem do tej pory nie występowały spory związane z dostępem do okablowania.

- Projektowana regulacja jest bezprecedensową próbą rażącej dyskryminacji operatorów działających w technologii CATV, a ponadto została wydana jedynie dla niektórych z nich - stwierdzał m.in. w swoim stanowisku UPC Polska. - Projektowaną decyzją Prezes UKE narusza prawo polskie i unijne, zmierza do uniemożliwienia UPC świadczenia usług detalicznych, a także stwarza instytucjonalne warunki do budowania i nadużywania pozycji dominującej przez operatorów zintegrowanych dysponujących własną ogólnopolską infrastrukturą stacjonarną i komórkową.

Także Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) skrytykowała planowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej regulacje przewidujące obowiązek udostępniania przez operatorów kablowych ich konkurentom infrastruktury w budynkach. Według Izby negatywne skutki przepisów odczuje 4,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Według PIKE klienci stracą możliwość równoległego korzystania z usług różnych operatorów i zostaną zmuszeni do wyboru tylko jednego dostawcy.

Dołącz do dyskusji: Kablówki muszą udostępniać infrastrukturę konkurentom. UKE podjął ostateczną decyzję

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Ale jak to udostępnianie łączy będzie wyglądać?
0 0
odpowiedź
User
AW
C z y g d y n i e m a n i e u ż y w a n y c h k a b l i , t o o p e r a t o r b ę d z i e m u s i a ł w e w s z y s t k i c h m i a s t a c h z w o l n i ć p e w n e c z ę s t o t l i w o ś c i w c e l u z a p e w n i e n i a d z i a ł a n i a m o d e m ó w k a b l o w y c h i n n y c h o p e r a t o r ó w ?
0 0
odpowiedź
User
AW
A w przypadku telewizji, czy konieczne będzie uruchomienie dodatkowych multipleksów w celu umieszczenia kanałów dostępnych u określonych operatorów ale już nie u operatora właścicielskiego dla infrastruktury?
0 0
odpowiedź